Livigno
Gode lejligheder og hoteller. Børnevenlige boulevarder, afslappet atmosfære og italiensk charme. læg dertil landsbylivet og varierede pister. Livigno har meget at byde på, ud over sine toldfrie varer.
Selve byen Livigno ligger i 1.816 meters højde og udgør den skønne cocktail af italiensk landsbyliv og et moderne velfungerende skisportssted. Mest af alt ligner Livigno et skønmaleri af aldrende huse, der ligger side om side med smarte modeforretninger. I det hele taget er der virkeligt gode shoppingmuligheder, med et væld af butikker der gør sig indenfor mode, elektronik, parfume og spiritus.
Men pas på i byens små lumske gader. Her lurer faren for at blive overmandet af duften fra en livlig kostald, bedst som du studerer det sidste nye carving-skrig. Bliv derfor heller ikke forbavset, hvis du møder en ko på off-piste ned ad den kilometerlange hovedgade.
Skiferie for hele familien - også for de mindste - se gode rabatter her.
Til gengæld lokker Livigno med børnevenlige boulevarder, afslappet atmosfære og Dansk børneskiskole og MiniSneKlub. Den gamle italienske bjergby og det imødekommende skiløb rummer et sandt mekka for den skiglade familie. Områdets 115 km pister, fordeler sig på to bjergsider - Carosello og Mottolino, og når op i 2.800 meters højde. Der er langt mellem de stejle pukkelpister og off-piste-entusiaster må lægge låg på vovelysten for i Livigno er det forbudt at bevæge sig uden for pisten uden bjergguide. Terrænets brede velpræparerede pister tilbyder i stedet ideelt skiløb for børn og begyndere, og nybegynderne har rige udfoldelsesmuligheder i området omkring byen. De mere rutinerede har chancen for at få pulsen i vejret på eksempelvis Valfin og Blesaccia. Her har Livignos berømte bysbarn, World Cup-løberen Giorgio Rocca, hjemmebane, og bliv ikke overrasket hvis du ser ham komme susende med sine karakteriske, elegante kortsving.
For vovehalse og dygtige legebørn er der på Mottolino-siden den store og populære funpark, hvor den står på half-pipes, hop og andre adrenalinfremkaldende indretninger.Sne falder der altid rigeligt af i Livigno, og derfor er sæsonen lang. Liftkøer finder man ikke, og effektive skibusser transporterer dig let fra den ene bjergskråning til den anden. Vil du nyde en cappuccino eller en ægte italiensk gelato, byder de mange bjergrestauranter i terrænet på afslappende atmosfære og velduftende udsigt.
Donato & Co.
Hotel Amerikan er Movement Travels’ base i Livigno og bliver drevet af Donato. Hans brødre styrer restauranten og liften, mens konerne tager sig af rengøringen. Kælderen frister med sauna, tyrkisk bad, spa og fitnessrum for dem som stadig har kræfter tilbage efter en lang dag på ski. Fra køkkenet kan man næsten smage Italien – og i restauranten får man serveret en udsøgt vin til de lokale retter. Efter middagen fortsætter de friske ud i byens aldrig kedelige natteliv.
Udover den landlige bondeidyl frister Livigno med intet mindre end 120 forskellige cafeer og barer, og på byens to trendy diskoteker runger rytmerne til langt ud på natten.
Thomas Uhrskov har også været forbi Livigno. Her kan du se hans indtryk af Livigno:
Del 1
Del 2
